Istoricul Parohiei Cuza Vodă

Istorie Ianuarie 19, 2013

Biserica a fost construită în anul 1886 de către enoriaşii de atunci, fiind situată în mijlocul satului pe deal. Este în formă de cruce în stil moldovenesc. Temelia este din piatră iar pereţii sunt din bârne de stejar, fiind pardosită cu scândura de brad şi acoperită cu tabla.

În anul 1986 s-a construit în partea de sus o turlă înaltă (clopotniţă), apoi o anexă care face legătura cu biserica.
De-a lungul timpului s-au făcut diverse reparaţii în anii:1929, 1964, 1986, 2007.
Catapeteasma bisericii este din lemn de tei fiind îmbrăcată în foiţa de aur.
În biserica avem şi o icoană veche, despre care credincioşii mărturisesc că este ajutătoare, sprijinind de-a lungul timpului pe toţi cei care i-au cerut ajutorul.
Biserica are o suprafaţă de 112 mp şi trei clopote, iar curtea bisericii are o suprafaţă de 1212 mp. În curte se afla o troiţă şi mai mulţi copaci de tei.
În anul 1970 s-a construit la cimitir o biserică cu hramul ‘‘Înălțarea Domnului’’ pentru a se oficia slujbele pentru cei adormiţi.