Papa Teodor

Preoți slujitori Ianuarie 19, 2013

M-am născut pe 01. Martie 1970 în com. Hangu, jud. Neamţ din părinţii Teodor şi Elena, fiind al patrulea din cei şapte fraţi.

Am absolvit clasele I-X la Şcoala Generală ‘‘Gavriil Galinescu’’ din comună Hangu, am continuat studiile la Liceul Nr. 1 din localitatea Sf. Gheorghe, jud. Covasna, urmând apoi cursurile Facultăţii de Teologie ‘‘Andrei Saguna’’din Sibiu (1993-1997).

După terminarea studiilor în perioada 01. Sep.1997 – 01. Aug.2006 am lucrat ca profesor de religie titular la Şcoala Generală Hangu, unde am devenit coleg cu foştii mei profesori.
În luna mai 2003 m-am căsătorit cu tânăra Anton Ana – Maria, împreună având doi copii Teodora şi Teodor.
În luna iunie 2006 am primit Taina Preoţiei pentru a fi slujitor la parohia’’ Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil’’, Cuza- Voda, Ipatele.
În anul 2008 am susţinut examenul de definitivat în preoţie.
În prezent sunt în mijlocul credincioşilor din parohie.