Taina Cununiei

Viața parohiei Ianuarie 19, 2013

Un eveniment important din viaţa parohiei este Sf. Taină a Cununiei, când mirele şi mireasa vin în fata Sf. Altar pentru a primi harul şi binecuvântarea lui Dumnezeu. Înainte cu puţin timp se anunţă căsătoria lor şi vin la Biserică pentru a fi spovediţi şi pregătiţi pentru aceasta Sf. Taina. Fiecare dintre ei îşi iau ca ocrotitori anumiţi Sfinţi, iar în fiecare an, când acei Sfinţi sunt sărbătoriţi, tinerii vin la Biserică aducând daruri şi mulţumind lui Dumnezeu pentru ajutorul dat.
După săvârşirea Sf. Taine, preotul este invitat să binecuvânteze masă, precum şi Hristos a binecuvântat nunta din Cana Galilei prefăcând apa în vin.
Majoritatea celor ce primesc aceasta Sf. Taina înţeleg mesajul lui Dumnezeu: ‘‘Cresteti şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l stăpâniţi ’’avand fiecare familie între 2 şi 14 copii, pe care îi cresc cu drag, bucurându-se de ei.
 Creştinii înţeleg învăţătura lui Iisus Hristos că ‘‘ceea ce Dumnezeu a unit, omul să nu desparta’’ și menţin legătura dragostei până la sfârşitul vieţii lor, bucurându-se împreună aşa cum au promis în faţa lui Dumnezeu.