Cuvântul preotului

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 19, 2013

Creştinii din această parohie sunt răzeşti, buni gospodari ce menţin tradiţiile strămoşeşti, toţi locuitorii satului fiind de religie ortodoxă.

Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil sunt patronii, ocrotitorii şi ajutătorii acestei Biserici, ajutând pe credincioşi de-a lungul timpului.
Creştinii sunt alături de biserică şi de preot participând la Sfintele Slujbe şi la toate evenimentele importante din parohie: Sf. Liturghie, Sf. Maslu, Hramul Bisericii, Ziua Eroilor etc.
În fiecare post majoritatea creştinilor postesc şi se pregătesc prin Taina Spovedaniei şi Taina Sf. Împărtăşanii pentru a întâmpina marile sărbători curaţi sufleteşte şi trupeşte.
Creştinii din această parohie se îngrijesc foarte mult şi de sufletele celor adormiţi, de sufletele celor dragi care au plecat dintre noi.
În Postul Mare în fiecare sâmbătă se săvârşeşte pomenirea pentru cei adormiţi, iar la sărbătoarea Înălţării Domnului credincioşii vin la mormintele celor dragi pentru a-i pomeni.
Alături de noi îl avem şi pe primarul comunei ing. Costică Postarnac care sprijină şi ajuta permanent biserica noastră.